Východiska a hlavní závěry z analytické části
Strategie pro Mladou Boleslav 2030
Adaptační strategie
Popis
V současné době pozorujeme v České republice sílící dopady probíhající změny klimatu. Počasí se chová nestandardně, pravidelně padají teplotní rekordy jednotlivých dní a dlouhotrvající sucha se střídají s intenzivními přívalovými srážkami. Jedná se přitom jen o začátek větších změn, které nás v budoucnosti očekávají. K zachování současné kvality života a městských služeb je proto třeba zahájit dlouhodobý proces adaptace. Jen ten zajistí, že město Mladá Boleslav zůstane dlouhodobě funkčním a příjemným místem k životu. Vznikající Adaptační strategie je prvním krokem na této cestě.
Hlavním cílem Adaptační strategie je přizpůsobit město Mladá Boleslav novým přírodním podmínkám vyplývajícím z měnícího se klimatu. Součástí strategie je posouzení současné míry zranitelnosti, plán konkrétních opatření, nastavení postupů a procesů vedoucí k jejich realizaci. Výsledkem strategie je akční plán, který konkrétně stanovuje postup příprav jednotlivých opatření včetně stanovení odpovědností a zdrojů financování. Strategie je zpracována jako praktický dokument, který je pochopitelný a přístupný pro politiky, úředníky i veřejnost.
Analytická část dokumentu vychází v maximální míře z podrobné analýzy dat (klimatická, družicová, geografická, socioekonomická atd.). Ty vytváří základní, a pokud možno nezávislou bázi informací pro expertní hodnocení.
Očekávané změny
Na území města Mladá Boleslav očekáváme významné změny v běžných ročních teplotách a objemu srážek. Do roku 2030 dojde ke zvýšení průměrné teploty vzduchu o 0,5 °C, do roku 2050 o více než 1 °C, a do roku 2100 by teplota mohla narůst až o 3,7 °C. Nárůst bude nejvíce patrný v létě a v zimě. V návaznosti na růst průměrné teploty se bude zvyšovat počet tropických dní (s teplotou nad 30 °C). V polovině století lze každoročně očekávat 15–40 dní s teplotou nad 30 °C. Očekáváme proto i častější a delší výskyt vln veder, kdy jsou extrémně vysoké teploty několik dní až týdnů v kuse. V zimě pak významně ubude ledových dní, kdy je teplota celý den pod 0 °C. Celkové množství ročních srážek se pravděpodobně nebude výrazně měnit, případně může docházet k mírnému nárůstu. Více však bude pršet na jaře, na podzim a v zimě. V létě naopak srážek ubyde a prodlouží se dlouhá období bez jakéhokoliv deště. Zároveň se častěji budou vyskytovat extrémně vysoké srážky (20-50 mm za den) způsobující přívalové povodně. Podobně se zvýší i rozkolísanost srážek v rámci let, přičemž lze očekávat střídání velmi suchých a srážkově vydatných roků.
Hlavní hrozby
Na základě posouzení pravděpodobnosti výskytu rizika a jeho potenciálních dopadů na společnost, ekonomiku a přírodu byly pro adaptační strategii vybrány následující tři hlavní hrozby pro území města Mladá Boleslav:
Vlny horka
Stoupající teploty a počty tropických dní se nejvíce projeví v centrálních a průmyslových oblastech města, přehřívání bude mít dopady na lidské zdraví, tepelný komfort v budovách, MHD a na ulicích, podpoří usychání vegetace, zvýší pravděpodobnost narušení silniční i kolejové dopravy.
Nejvíce zranitelné oblasti vůči vlnám vedra:
• historické centrum
• obytná oblast mezi Jičínskou a automobilovými závody
• obytná oblast mezi ulicí 17. listopadu a U stadionu
• obytná oblast kolem Klaudiánovy nemocnice
• areál ZŠ, MŠ a ZUŠ Pastelka
Sucho
Zvýšení teploty povede k vyššímu odpařování vody z půdy i vegetace, nejhůře budou zasažené oblasti, kde je významná část půdy zastavěná nepropustnými povrchy (asfalt, beton), kde nemá dešťová voda možnost se vsáknout.
K nejohroženějším oblastech z hlediska sucha patří:
• zastavěná část průmyslových oblastí Škoda Auto a CTPark
• okolí ulic Ptácká a Nádražní
• lokalita mezi ulicemi Jana Palacha a 17. listopadu
• oblast kolem náměstí Republiky nebo v okolí JYSKu, OC Olympia, Albertu či Baumaxu.
Přívalové povodně
Častější výskyt extrémního množství srážek povede k vyššímu výskytu tzv. bleskových povodní, situacím, kdy v krátkém čase spadne na malé území velké množství srážek.
K nejzranitelnějším lokalitám patří:
- Oblast kolem ulic Janáčkova, U Kasáren, Jilemnického, Novákova, Žižkova, Štefánikova, Dukelská a Václavkova.
- V Podchlumí, Jemníkách a v Podlázkách.
- Ulice Sluneční a Jasmínové, oblast kolem Zalužanské vodoteče.
- Potenciální riziko zaplavení domova mládeže a SOŠ s SOU Jičínská.
- Zranitelné budovy počínaje čerpací stanicí OMV po ulici 17. listopadu
Mapa „Syntéza zranitelnosti území města Mladá Boleslav“ ukazuje nejohroženější místa v Mladé Boleslavi pro jednotlivé hrozby (vlny veder, sucho, přívalové povodně). Adaptační opatření je proto z hlediska efektivity vhodné realizovat právě zde.
Obr. 19: Syntéza zranitelnosti území města Mladá Boleslav, zdroj: ASITIS, 2021
Dopady v jednotlivých oblastech
Analytická část dále posoudila očekávané dopady změny klimatu a doporučila aktivity v deseti sektorech stanovených Adaptačních strategií ČR – Lesní hospodářství, Zemědělství, Vodní režim v krajině a vodní hospodářství, Urbanizovaná krajina, Biodiverzita a ekosystémové služby, Zdraví a hygiena, Rekreace a cestovní ruch, Doprava, Průmysl a energetika, Mimořádné události a ochrana obyvatelstva. Každá oblast je doplněna o popis současného stavu a aktuálně řešených projektů.